Školský poriadok

ZVONENIE

  1. 08:00 - 08:45
  2. 08:55 - 09:40
  3. 09:50 - 10:35
  4. 10:50 - 11:35
  5. 11:45 - 12:30
  6. 12:40 - 13:25
  7. 13:30 - 14:10
  8. 14:15 - 14:55

PREAMBULA
„V súlade s rozvojom psychologických, pedagogických a didaktických vied treba pomáhať deťom a mládeži k harmonickému rozvoju vrodených fyzických, morálnych a intelektuálnych vlastností a k získavaniu postupne stále dokonalejšieho zmyslu pre zodpovednosť... 
Všetci kresťania majú právo na kresťanskú výchovu. Prítomnosť Cirkvi v oblasti školstva sa zvláštnym spôsobom prejavuje cez katolícku školu. Jej vlastnosťou je, že vytvára v školskom spoločenstve atmosféru, preniknutú evanjeliovým duchom slobody a lásky...“
Gravissimus educationis, deklarácia II. vatikánskeho koncilu o kresťanskej výchove

§ 1
ZÁKLADNÉ USTANOVENIA

  1. Gymnázium sv. Moniky v Prešove je cirkevná škola, ktorú charakterizuje emblém sv. Augustína – otvorená kniha a na nej horiace srdce. Otvorená kniha symbolizuje múdrosť, vzdelanosť, otvorenosť voči pravde, horiace srdce zasa dobrotu, ľudskosť, angažovanosť. Pôsobenie gymnázia je založené na presvedčení, že samotné vzdelávanie nestačí, ba vedie k deštruktívnym cieľom, ak nie je spojené s výchovou ku spoločenstvu, zodpovednosti, dobru, múdrosti, solidarite voči slabším.
  2. Najväčším bohatstvom Gymnázia sv. Moniky sú vlastní študenti.
  3. Na študenta školy sa vzťahujú práva a povinnosti.

§ 2
PRÁVA ŠTUDENTOV

Študent má právo:

  1. na bezpečné, čisté a upravené prostredie;
  2. učiť sa bez rušivých vplyvov v pokojnom prostredí;
  3. pohybovať sa v škole voľne a bezpečne bez fyzického či verbálneho napádania;
  4. vysloviť svoj názor, klásť otázky k preberanej téme;
  5. byť vypočutý všetkými pracovníkmi školy;
  6. používať školské zariadenie, učebnice a pomôcky na vyučovanie;
  7. aby jeho osobné veci potrebné na vyučovanie neboli nikým poškodzované;
  8. na bezprostredné oznámenie známky z ústnej odpovede;
  9. aby mu na požiadanie bola zdôvodnená klasifikácia pri písomných prácach, testoch či ústnych odpovediach;
  10.  v odôvodnených prípadoch požiadať prostredníctvom rodiča alebo zákonného zástupcu (ZZ) o komisionálne preskúšanie;
  11. sťažovať sa riaditeľovi školy, ak sa domnieva, že pokyn alebo príkaz pedagogického či iného pracovníka školy je v rozpore so školským poriadkom.

§ 3
POVINNOSTI ŠTUDENTOV

Študent má povinnosť:

  1. správať sa priateľsky, slušne ku spolužiakom, kultúrne sa vyjadrovať;
  2. umožniť všetkým vo svojom okolí, aby mohli nerušene pracovať;
  3. pripravovať sa podľa svojich najlepších schopností na vyučovanie, prinášať učebnice a pomôcky podľa rozvrhu hodín a pokynov vyučujúceho;
  4. chodiť do školy vhodne, čisto upravený, bez extrémnych, výstredných a rušivo pôsobiacich súčastí a doplnkov odevu, líčenia, účesu. U dievčat sa požaduje prekrytie hornej a dolnej časti odevu okolo celého obvodu pása, prekrytie ramien. Výstrih oblečenia nesmie byť hlbší ako spojnica podpazušia. U chlapcov sa požaduje nenosiť počas vyučovania čiapky akéhokoľvek druhu.
  5. prezúvať sa, odkladať obuv a vrchný odev do skriniek;
  6. chrániť vlastné zdravie a zdravie iných; Študent je povinný každý aj drobný úraz či nevoľnosť hlásiť vyučujúcemu;
  7. zdraviť vyučujúcich a ostatných pracovníkov školy, rešpektovať ich pokyny;
  8. nepoškodzovať, neničiť, nepremiestňovať školský majetok, neznečisťovať školské prostredie.

§ 4

Študent má zakázané:

  1. opustiť budovu školy počas vyučovania bez súhlasu triedneho učiteľa;
  2. fajčiť, nosiť, prechovávať, užívať alkoholické nápoje, drogy a iné zdraviu škodlivé návykové látky v priestoroch školy, jej okolí a na podujatiach organizovaných školou;
  3. vulgárne sa vyjadrovať v škole i mimo nej;
  4. vyrušovať na vyučovaní, zaoberať sa činnosťami, ktoré nesúvisia s predmetom vyučovania;
  5. našepkávať, odpisovať, používať nedovolené pomôcky;
  6. vykláňať sa z okien, vysedávať na oknách, naháňať sa po chodbách atď.;
  7. používať mobilný telefón počas vyučovania, školských akcií. Mobilný telefón musí byť počas vyučovacích hodín vypnutý. Takisto sa zakazuje dobíjať mobilné telefóny v škole.
  8. nosiť zbrane a iné zdravie a bezpečnosť ohrozujúce predmety, živé zvieratá a predmety rušiace, resp. rozptyľujúce pozornosť žiakov a učiteľov. (Neodporúča sa nosiť cenné predmety, väčšie sumy peňazí, nákladné odevy a obuv. Škola nezodpovedá za stratu majetku študentov neuloženého v depozite.)

§ 5
ORGANIZÁCIA ŠTÚDIA

  1. Vyučovanie začína modlitbou a modlitbou končí posledná vyučovacia hodina.
  2. Prvá vyučovacia hodina začína o 8.00 hod.. Študent je povinný použiť taký spôsob dopravy, aby bol v škole načas.
  3. Po zvonení na vyučovaciu hodinu sa študent nezdržiava na chodbe, ale pokojne sedí v triede s pripravenými pomôckami na vyučovanie. Štvrtý a každý ďalší oneskorený príchod na vyučovaciu hodinu bude považovaný za neospravedlnenú hodinu.
  4. Prestávky slúžia pre študentov i učiteľov na regeneráciu síl, prípravu na ďalšiu vyučovaciu hodinu, na vykonanie hygienických potrieb a presun do učební. 
  5. Pri vstupe, resp. odchode pedagogických a ostatných pracovníkov školy do triedy študenti zdravia postavením sa.
  6. Ak vyučujúci mešká na vyučovaciu hodinu dlhšie ako 10 minút, týždenník skutočnosť nahlási vedeniu školy. 
  7. Na zabezpečenie čistoty a poriadku v triede ustanovuje triedny učiteľ dvoch týždenníkov. Zabezpečujú potrebné učebné pomôcky (kriedu, špongiu atď.), utierajú tabuľu, zabezpečujú vetranie počas každej prestávky, bez vyzvania stoja pri katedre a oznamujú neprítomných študentov na vyučovacej hodine, dbajú o úpravu triedy po vyučovaní (stoličky, okná, tabuľa, poriadok v laviciach, svetlo).
  8. Študenti sedia v triede podľa zasadacieho poriadku schváleného triednym učiteľom, resp. daným vyučujúcim.
  9. Po skončení vyučovania každý študent uprace stoličku a vyprázdni lavicu.
  10. Vyučujúci zapisuje veľké písomky (opakovanie tematických celkov) do triednej knihy. Študenti môžu počas jedného dňa písať len dve opakovacie písomky.
  11. Úradné záležitosti v kancelárii školy študent vybavuje prostredníctvom triedneho učiteľa alebo sám počas veľkej prestávky, resp. po skončení vyučovania.
  12. Vyučujúci je oprávnený na vyučovacej hodine zadržať zapnutý mobilný telefón, walkman (a inú elektroniku), časopisy, lopty, a iné predmety, ktoré nesúvisia s vyučovacím procesom, a odovzdať ich triednemu učiteľovi. Ten ich vydá iba rodičovi (ZZ) študenta.

§ 6
UVOĽNENIE Z VYUČOVANIA

  1. Základným dokladom študenta je študentský preukaz (ŠP), ktorý vydáva riaditeľstvo školy. Študent je povinný nosiť ho so sebou a na vyzvanie sa ním preukázať. Jeho stratu je potrebné bezodkladne oznámiť triednemu učiteľovi, ktorý zabezpečí vydanie duplikátu za trojnásobnú cenu.
  2. Študent je povinný priebežne si zapisovať všetky výsledky klasifikácie z jednotlivých predmetov do ŠP, ktoré môže triedny učiteľ kontrolovať.
  3. Ak sa študent nemôže zúčastniť na celom vyučovaní z dôvodov vopred známych, požiada rodič alebo zákonný zástupca (ZZ) písomne v ŠP triedneho učiteľa o uvoľnenie z vyučovania. Triedny učiteľ je oprávnený ospravedlniť neúčasť žiaka na vyučovaní zo závažných dôvodov najviac na jeden vyučovací deň. Ak je predpokladaná neprítomnosť žiaka dlhšia, rodič (ZZ) žiada o uvoľnenie písomne riaditeľa školy. Súhlas o uvoľnenie z vyučovacej hodiny môže dať príslušný učiteľ.
  4. Ak sa študent potrebuje počas vyučovania vzdialiť, vopred prostredníctvom písomnej žiadosti rodiča (ZZ) v ŠP požiada triedneho učiteľa o uvoľnenie. Podpis triedneho učiteľa v ŠP slúži ako priepustka.
  5. Ak sa študent nezúčastnil vyučovania bez predošlého uvoľnenia, je povinný doniesť ospravedlnenie od rodičov, resp. zákonného zástupcu (maximálne 3-krát za klasifikačné obdobie), lekára, príp. vychovávateľa – za viac dní od lekára, ku ktorému prislúcha. Ospravedlnenie musí byť triednemu učiteľovi doručené písomne zaznamenané v ŠP najneskôr do 48 hodín od ukončenia absencie a musí byť podpísané rodičom, zákonným  zástupcom alebo vychovávateľom.
  6. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre nepredvídaný dôvod, je rodič alebo zákonný zástupca, prípadne vychovávateľ povinný najneskôr do dvoch dní oznámiť triednemu učiteľovi dôvod neprítomnosti.

§ 7
KLASIFIKAČNÝ PORIADOK

  1. V jednotlivých predmetoch sú študenti klasifikovaní týmito stupňami: 1 – výborný; 2 – chválitebný; 3 – dobrý; 4 – dostatočný; 5 nedostatočný.
  2. Správanie študenta sa klasifikuje týmito stupňami: 1 – veľmi dobré; 2 – uspokojivé; 3 – menej uspokojivé; 4 – neuspokojivé.
  3. Rodič študenta má právo vedieť, ako si vedie jeho syn/dcéra. 
  4. V prípade celkového prospechu študenta „neprospel“, vedenie školy rozhodne, či povolí opakovanie ročníka na našej škole. 
  5. Ak študent vymešká viac ako 100 vyučovacích hodín, upozorní triedny učiteľ na túto skutočnosť vedenie školy. Riaditeľ školy posúdi, či je potrebné nariadiť komisionálne skúšky zo všetkých predmetov v celom rozsahu učiva alebo v rozsahu, ktorý určí vyučujúci. Ak študent vymešká z niektorého predmetu 25 a viac percent v klasifikačnom období, vyučujúci upozorní vedenie školy, ktoré môže nariadiť komisionálnu skúšku. Rozsah skúšky určí vyučujúci. Komisionálne skúšky budú uskutočnené až po skončení klasifikačného obdobia.
  6. Komisionálne preskúšanie nemožno žiadať, ak bol študent v príslušnom období už z predmetu komisionálne preskúšaný. 
  7. Neplnenie povinností vyplývajúcich z Vnútroškolského poriadku sa klasifikuje ako priestupok, ktorý je triednym učiteľom riešený a evidovaný v študentskom preukaze a osobnom liste študenta. 
  8. Triedny učiteľ vedie záznamy o spôsoboch riešenia priestupkov študentov (vrátane záznamu z pohovoru so žiakom a rodičom) a včas o nich informuje zainteresovaných (vyučujúcich, študentov, rodičov, výchovného poradcu, riaditeľstvo školy) a podľa závažnosti navrhuje opatrenia na posilnenie disciplíny.
  9. Každé porušenie Vnútroškolského poriadku eviduje vyučujúci v triednej knihe.

§ 8
POCHVALY

Každú pochvalu triedny učiteľ zaznamená do osobného listu študenta a do ŠP. Študent môže dostať tieto pochvaly:

  1. Pochvala triednym učiteľom pred triedou za triedne, mimotriedne a mimoškolské aktivity. (napr. vzorné plnenie predsedníckych, nástenkárskych, kronikárskych, pokladníckych povinností, vynikajúce umiestnenia v športových, kultúrnych, umeleckých podujatiach, úspechy v školských turnajoch GsM...)
  2. Pochvala triednym učiteľom spojená s vecnou odmenou za výborný prospech, vzornú dochádzku a mimoriadnu aktivitu v triede. (napr. pomoc pri doučovaní slabších študentov, pomoc študentom po návrate z dlhšie trvajúcej školskej absencie...)
  3. Pochvala riaditeľom školy za úspešnú reprezentáciu školy. Vyvesenie kópie diplomu na nástenke.

§ 9
SANKCIE

  1. Napomenutie triednym učiteľom študent dostane za jednorazové menšie porušenie Vnútroškolského poriadku.
  2. Pokarhanie triednym učiteľom študent dostane za:
    a. Opakované menšie porušovanie Vnútroškolského poriadku (napr. vyrušovanie na hodinách, neprezúvanie sa, neporiadok v lavici a neodnášanie stoličiek, neplnenie si týždenníckych povinností, nevhodný odev, prinášanie vecí, ktoré rušia vyučovanie, za zdržiavanie sa na chodbách po zvonení...)
    b. Jednorazové väčšie porušenie Vnútroškolského poriadku. (napr. neslušné správanie, verbálny útok, výsmech zo spolužiaka, poškodenie či strata ŠP, odpisovanie, používanie nedovolených pomôcok, nerešpektovanie nariadenia pracovníka školy, fajčenie na školských akciách...)
    c. Za 1-6 neospravedlnených hodín.
    d. Za zápis v triednej knihe od vyučujúceho.
  3. Pokarhanie riaditeľom školy študent dostane za:
    a. Každé ďalšie porušovanie Vnútroškolského poriadku, keď pokarhanie triednym učiteľom nemalo účinok.
    b. Za vážne porušenie Vnútroškolského poriadku (napr. klamstvo, fyzický útok na spolužiaka, alkohol na školských akciách, poškodzovanie majetku školy...)
  4. Zníženú známku zo správania na stupeň uspokojivé študent dostane za:
    a. Každé ďalšie porušovanie Vnútroškolského poriadku, keď pokarhanie riaditeľom školy nemalo účinok.
    b. Za mimoriadne porušenie Vnútroškolského poriadku (napr. drogy, podvod s cieľom vlastného prospechu so značnou hmotnou či morálnou škodou, krádež...)
    c. Za 7-17 neospravedlnených hodín.
  5. Zníženú známku zo správania na stupeň menej uspokojivé študent dostane za:
    a. Každé ďalšie porušovanie Vnútroškolského poriadku, keď znížená známka zo správania na stupeň uspokojivé nemala účinok.
    b. Za mimoriadne porušenie Vnútroškolského poriadku (napr. šikanovanie, trestný čin...)
    c. Za viac ako 18 neospravedlnených hodín.
  6. Znížená známka zo správania na stupeň menej uspokojivé je zároveň spojená s podmienečným vylúčením zo školy so skúšobnou dobou v trvaní jedného roka. 
  7. Za poškodenie školského majetku študent zaplatí náhradu alebo zabezpečí opravu. Stratenú učebnicu študent nahradí novou alebo zviazanou xerokópiou.

§ 10
Druhá šanca

Podľa filozofie Gymnázia sv. Moniky si každý študent zaslúži druhú šancu. V praxi sa to bude realizovať nasledovne:

  1. Študent, ktorý porušil Vnútroškolský poriadok a vyslúžil si za to pokarhanie, či zníženú známku zo správania, môže raz za klasifikačné obdobie do jedného týždňa od zistenia a prešetrenia priestupku požiadať o možnosť vykonania zadosťučinenia.
  2. Zadosťučinenie môže nadobudnúť charakter úprimného verejného ospravedlnenia a vykonania pomocných prác v prospech školy vo voľnom čase podľa závažnosti priestupku (úprava školského pozemku, čistenie lavíc, učebníc, týždenné/mesačné odnášanie všetkých stoličiek z celého ročníka, upratovanie lavíc, doučovanie spolužiakov, mesačné vedenie modlitby pred a na záver vyučovania a pod.).
  3. Vykonanie zadosťučinenia zmení charakter pokarhania či zníženej známky zo správania o jeden stupeň (t.j. pokarhanie riaditeľské na pokarhanie triedneho; dvojka zo správania na pokarhanie riaditeľské atď.).
  4. O možnosti a forme zadosťučinenia rozhoduje triedny učiteľ (až do zníženej známky na stupeň uspokojivé), v prípade zníženia známky zo správania na stupeň menej uspokojivé možnosť a formu zadosťučinenia navrhuje pedagogická rada.
  5. Vykonanie záslužného skutku sa zaznačí do osobného listu študenta.

§ 11
PRESTUP, PRERUŠENIE, ZANECHANIE ŠTÚDIA

  1. O prestupe na inú strednú školu rozhoduje riaditeľ školy, do ktorej sa študent hlási, po prerokovaní s riaditeľom strednej školy, ktorú žiak navštevoval. Žiadosť o prestup podáva študent spolu s písomným vyjadrením rodiča (ZZ).
  2. Riaditeľ školy môže prerušiť študentovi štúdium na jeho žiadosť. K žiadosti musí byť pripojené písomné vyjadrenie rodiča (ZZ). Na žiadosť študenta (ZZ) môže byť prerušenie štúdia ukončené aj pred uplynutím doby prerušenia.
  3. Ak študent chce zanechať štúdium, písomne to oznámi riaditeľovi školy spolu so súhlasným vyjadrením rodiča. Študent prestáva byť žiakom školy dňom nasledujúcim po dni, kedy bolo riaditeľovi doručené oznámenie o prerušení štúdia.
  4. Ak žiak, ktorý splnil povinnú školskú dochádzku, nezúčastní na vyučovaní v trvaní najmenej 5 vyučovacích dní a jeho neúčasť na vyučovaní nie je ospravedlnená, riaditeľ školy písomne výzve rodičov, resp. zákonného zástupcu, aby v určenej lehote doložil dôvod žiakovej neprítomnosti; súčasne upozorní, že v opačnom prípade sa žiak bude posudzovať tak, ako by štúdium zanechal. Ak do 10 dní od doručenia výzvy žiak do strednej školy nenastúpi, alebo nie je doložený dôvod jeho neprítomnosti v škole, posudzuje sa tak, akoby zanechal prvým dňom po uplynutí lehoty určenej riaditeľom školy na ospravedlnenie; týmto dňom prestáva byť žiakom školy.

§ 12
ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

  1. Predpisy sú tu pre človeka, nie človek pre predpisy. Vnútroškolský poriadok má napomáhať rozmnožovaniu dobrej vôle, angažovanosti, iniciatívy študentov, viesť k vytváraniu tvorivej veselej atmosféry v kolektíve, nie ničiť ich. Ak má študent, či vyučujúci pochybnosť o tom, že niektorý bod Vnútroškolského poriadku protirečí týmto hodnotám, nech na to okamžite upozorní riaditeľa školy.
  2. S vnútroškolským poriadkom oboznámi triedny učiteľ študentov na prvej triednickej hodine a zavesí ho na triednu nástenku, kde má ostať počas celého školského roka.
  3. Študent sa zaväzuje, že bude vnútroškolský poriadok GsM dodržiavať a svojím podpisom potvrdí, že bol s ním oboznámený.

Schválené pedagogickou radou školy na zasadnutí dňa 28.8.2006

V Prešove 1. septembra 2006